wtorek, 26 września 2017

Goodbay Days - czyli jak żyć po olbrzymiej stracie

 Tytuł: Goodbay Days
Autor: Jeff Zentner
Tom: 1
Cykl: -
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Jaguar

Wyobraź sobie, że właśnie wysłałeś smsa do trójki najlepszych przyjaciół. Zwykła wiadomość - nic specjalnego: "Gdzie jesteście chłopaki? Odpiszcie". To normalne, nie jeden raz pisałeś podobne wiadomości. Teraz jednak jest inaczej. Teraz twoi przyjaciele nie odpiszą. Dlaczego? Mieli wypadek samochodowy. Wszyscy zginęli, a przy kierującym znaleziono telefon i niedokończoną odpowiedź na twojego smsa. Taka trauma spotyka nastoletniego Carvera. W jednej chwili stracił trzy ogromnie ważne osoby w jego życiu, a teraz musi żyć w poczuciu winy, że to przez ten cholerny sms. Teraz pozostaje mu tylko zastanawianie się i rozmyślanie "Co by było gdyby...". Jak będzie wyglądać życie nastolatka? Czy pogodzi się z tragedią? Kogo spotka na swej drodze i kto będzie mu chciał zaszkodzić?


Dziennie wysyłamy mnóstwo przeróżnych wiadomości. Bardzo często robimy to mechanicznie - piszemy, klikamy "wyślij" i czekamy na odpowiedź. Nie zastanawiamy się nad tym co robimy - to nam już weszło w nawyk. Tak samo postąpił główny bohater powieści, nie wiedział wtedy, że sms jaki wysyłał wcześniej setki razy będzie tym ostatnim... I że nigdy już nie doczeka się odpowiedzi. "Gdzie jesteście chłopaki? Odpiszcie".

Goodbay days to książka, która zmusi cię do refleksji. Nie będziesz mógł się od niej tak łatwo oderwać, nie tylko za sprawą niezwykłego stylu autora, ale również ze względu na temat jaki porusza. Książka uczy nas jak sobie radzić po olbrzymiej tragedii, która dla nas - zwykłych ludzi - jest nawet nie do pomyślenia. Ale to się zdarza, a wypadki i nieszczęścia chodzą po ludziach. Na kartach powieści śledzimy losy młodego Carvera oraz widzimy jego sposób myślenia i zachowania w obliczu śmierci przyjaciół. Wnikamy do jego umysłu, śledzimy jego myśli i czytamy o tym jak próbuje przetrwać i nieść ciężar tej straty jaka go dotknęła.


Podczas lektury nie skupiałam się za bardzo na bohaterach, byłam zaintrygowana stanem psychicznym Carvera, przez co drugoplanowe postacie nie interesowały mnie jakoś bardzo i nie skupiałam się na ich cechach charakteru. Jednak zdarzył się wyjątek w postaci psychologa naszego głównego bohatera. Był on bardzo wyrazistym bohaterem, który starał się pomóc jak mógł i jego terapia była interesująca, chociaż może trochę nietypowa. W powieści mamy również wspomniane niektóre z przygód całej czwórki przyjaciół z czasów przed Wypadkiem. Dzięki temu możemy lepiej poznać najlepszych przyjaciół Carvera. Czasami czytanie szło mi dość opornie, ale nie było to na tyle nużące, czy irytujące żebym miała omijać jakieś fragmenty, czy przerwać czytanie.


Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób nastolatek radził sobie ze stratą, jeśli chcecie poczytać coś co zostanie z wami na dłużej i zmusi was do refleksji, a wątek miłosny - cóż praktycznie go nie ma - to polecam wam najnowszą książkę Zetnera. To pozycja, która wyróżnia się wśród innych książek tego gatunku. Pokazuje nam że nie ma możliwości na cofnięcie czasu i niektórych decyzji choćbyśmy nie wiadomo jak chcieli to zrobić. Uczy nas jak żyć mimo poczucia winy oraz jak sobie radzić z nieszczęściami. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, trzeba tylko dobrze go poszukać. Myślę, że warto poświęcić trochę czasu i poznać historię, która według napisu na okładce "najpierw was przygnębi, potem pocieszy, a z całą pewnością zmieni".

Moja ocena: 8/10

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Jaguar

Udostępnij

21 komentarzy :

 1. Jestem ciekawa portretu psychologicznego bohatera :D i dlatego chciałabym przeczytać tę książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Problem związany z korzystaniem z telefonu podczas jazdy jest ogromny - codziennie widzę setki osób, które wykonują te dwie czynności jednocześnie. Pozycja bardzo mnie zaciekawiła i z wielką chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ja również, dlatego dobrze że został on tutaj ukazany. Polecam, warto :)

   Usuń
 3. Byłam zainteresowana tą pozycją o czasu gdy przeczytałam jej opis w zapowiedziach. Tym czego się obawiałam był jednak wątek romantyczny który mógłby zasłonić najbardziej interesujujacy wątek, ale skoro romansu jest tu niewiele to nie widzę już żadnych przeciwwskazań. Sięgnę po tę książkę w najbliższym czasie. :)

  Biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet bardzo niewiele, autor skupia się głównie na psychice głównego bohatera. :) Polecam. ;)

   Usuń
 4. Ooo, widzę, że niesamowita książka zagości na mojej półce. Czasami warto odpocząć do romansów i miłości i przeczytać coś bardziej przyziemnego. A widzę, że ta książka też uderza w stronę współczesności :)
  POCZYTAJ ZE MNĄ!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo cenię książki skłaniające do refleksji, a na ten tytuł mam chęć od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wartościowa pozycja, którą warto przeczytać. :)

   Usuń
 6. Great post!

  You have a nice blog!

  Would you like to follow each other? (f4f) Please let me know on my blog with a comment! ;oD

  Have a great day!

  xoxo Jacqueline
  www.hokis1981.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Sposób w jaki Carver prowadzi narrację jest świetny! Też pisałam recenzję "Goodbye days". A Twoja jest świetna!:)

  zapraszam do mnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce, i mam zamiar przeczytać ją by sama ocenić. Serdecznie pozdrawiam. Www.nacpana-ksiazkami.blogspot.de

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jestem bardzo ciekawa tej książki, jak i tego w jaki sposób zostało to przedstawione.
  Myślę, że może to być naprawdę ważna pozycja w biblioteczce!

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie tak, jedna z najbardziej wartościowych pozycji na mojej półce. ;)

   Usuń
 10. Najbardziej lubię te wartościowe ksiazki, niosące przesłanie i dające duzo do myślenia. Jest na mojej liście "do kupienia"! 🙈
  Pozdrawiam, Ohbookishme 🍂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też takie lubię, można się z nich sporo nauczyć. :)

   Usuń
 11. Uwielbiam książki z przesłaniem. Z tego co piszesz ta również dotyka tematu dość popularnego. Dzięki Twojej recenzji będę miała tę książkę na uwadze.
  Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję za piękny komentarz, a co do książki serdecznie ci ją polecam. :)

   Usuń

Designed by Blokotek. All rights reserved.