piątek, 17 września 2021

40 zasad miłości | o książce w książce i szukaniu sensu życia

Elif Shafak jest autorką, której chyba nie muszę Wam przedstawiać. Jej książki 10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie oraz Bękart ze Stambułu są obecnie naprawdę popularne, zwłaszcza na instagramie, gdzie co jakiś czas pojawiają się zdjęcia z tymi tytułami. Kiedy dowiedziałam się o nowej powieści pisarki wydawanej w Polsce, praktycznie od razu zwróciłam na nią uwagę i dzięki uprzejmości księgarni Tania Książka, niedługo po premierze miałam ją już w swoich rękach i mogłam śmiało wkroczyć w historię Elli, która odkrywa, że życie bez miłości nie ma sensu, a dzieje się to za sprawą... książki która trafia w jej ręce...


Ella Rubinstein jest jedną z typowych Amerykanek w wieku średnim. Zajmuje się domem, swojemu mężowi i dorastającym dzieciom przyrządza pełnowartościowe posiłki. Jej życie biegnie utartym rytmem do czasu, kiedy otrzymuje pracę recenzentki w agencji literackiej. Wtedy to w ręce Elli wpada maszynopis powieści o Rumim: trzynastowiecznym, perskim poecie i mistyku. Do książki tej Ella nie ma początkowo zapału, lecz wkrótce odkrywa, że ma z Rumim bardzo dużo wspólnego. Pod wpływem lektury w jej życiu dokonuje się radykalna zmiana.

 

40 zasad miłości to powieść pisana z dwóch perspektyw. Jedna z nich to historia widziana oczyma Elli - naszej głównej bohaterki, natomiast drugą jest opowieść zawarta w maszynopisie, który kobieta dostaje do zrecenzowania w ramach swojej pracy. Czytamy ów maszynopis razem z Ellą i uważam, że jest to bardzo ciekawy i dosyć oryginalny zabieg - mamy tutaj książkę w książce. Czy to nie brzmi intrygująco? :)


Ella jest bohaterką, która cały czas próbuje znaleźć siebie mimo tego, że jej życie na pierwszy rzut oka wydaje się poukładane i szczęśliwe, a kobieta mogłaby uchodzić za spełnioną. Niestety nie do końca tak jest o czym przekonujemy się właściwie już na samym początku książki. Przypadek sprawia że w ręce Elli wpada maszynopis pewnego tajemniczego pisarza, a co najbardziej zaskakująca - słowa które czyta Ella w ramach swojej pracy, historia którą kobieta musi zrecenzować okazuje się w pewien sposób podobna do jej własnego życia, a nasza bohaterka czytając tę historię stopniowo zaczyna odnajdować w niej prawdziwą siebie.


Jeśli szukacie wielowątkowej powieści, z niezwykłym klimatem, napisaną przepięknym i bogatym językiem to właśnie taką znaleźliście. Jeśli jesteście fanami Elif Shafak to już w ogóle musicie przeczytać 40 zasad miłości. Jest to powieść wciągająca, oryginalna, niezwykle ciekawa i napisana w przepiękny i przystępny sposób. Poznajcie Ellę, przeczytajcie powieść, którą ona sama czyta i sprawdźcie czy wpłynie na Wasze życie tak jak wpłynęła na życie głównej bohaterki. Dajcie się oczarować - gorąco Was do tego zachęcam i mocno polecam 40 zasad miłości. :)


40 zasad miłości oraz  wiele ciekawych nowości znajdziecie na Taniej Książce w okazyjnych cenach. :)

Udostępnij

2 komentarze :

  1. Od jakiegoś czasu mam tą książkę gdzieś z tyłu głowy i mam nadzieję, że kiedyś ją przeczytam. Jednak póki co skupiam się na swojej hałdzie hańby.

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę miała tę książkę na uwadze.

    OdpowiedzUsuń

Designed by Blokotek. All rights reserved.